Контакт-центр (0542) 703 004, (067) 00 03 104
 
Контакт-центр (0542) 703 004, (067) 00 03 104
23.02.2017 / 13:06
Що таке енергетичні одиниці
Скільки енергії виділилось під час згоряння використаного об'єму природного газу? Інакше кажучи, скільки у спожитих кубах калорій, джоулів, кВт·год? Найближчим часом споживачі зможуть самостійно розрахувати, скільки ж енергії затрачається на обігрів газом будинку чи приготування їжі
Як перевести об'єм газу у стандартних умовах в енерго одиниці Як перевести об'єм газу у стандартних умовах в енерго одиниці ФОТО: 104.ua

Витрати природного газу визначаються у кубометрах, проте споживається газ саме для виділення теплової енергії. Тож у рамках реформування вітчизняного ринку газу, обговорюють запровадження європейської практики обліку блакитного палива - за енергетичними одиницями.

За ініціативи державного регулятора НКРЕКП на сьогоднішній день розробляються нормативно-правові документи, якими передбачено розраховувати обсяг спожитого газу в енергетичних одиницях. Для споживачів такі зміни матимуть щонайменше три переваги:

  • Розмір плати буде залежати від якості енергоресурсу. Наприклад, у споживачів, які використовують газ нижчої калорійності, відповідно, оплата буде нижчою ніж у тих, хто споживає газ вищої якості.
  • Розрахунок газу в енергетичних одиницях дозволить легко порівняти економічну вигоду використання ресурсу поряд з іншими видами палива (твердопаливний котел, електроенергія, тощо) та економніше споживати сам ресурс.
  • Облік газу стане об’єктивнішим. Адже в одному метрі кубічному може міститися різна кількість калорій (джоулів чи кіловат-годин), що залежить від температури повітря, тиску та складу газу. В енергетичних одиницях вимірюється кількість тепла, яке виділяється під час повного згоряння певного об’єму природного газу.

Вже найближчим часом споживачі зможуть дізнатись, скільки енергії вони витрачають. Відповідні зміни до Кодексу газорозподільних систем (Кодексу ГРМ) передбачені Постановою НКРЕКП від 26.01.2017 р. №84 і мають бути впроваджені протягом місяця з дати набрання документом чинності.

Крок 1. Привести об’єм до стандартних умов

У різні пори року звичайний побутовий лічильник може по-різному рахувати енергоресурс. Це пов’язано з фізичними властивостями газу: за нижчої температури - стискатись, а за вищої - розширюватись. Тому для коректних розрахунків, його приводять до стандартних умов.

Стандартні умови - це умови, за яких газ обліковується при температурі 20 градусів за Цельсієм та абсолютному тиску 760 мм рт. ст.

Для приведення об’єму газу до стандартних умов застосовуються помісячні коефіцієнти коригування показань лічильника, які залежать від температурних режімів для певного регіону із врахуванням місця розташування лічильника газу. Ці коефіцієнти визначаються за спеціальною методикою та наведені тут.

Щоб привести виміряний (визначений) об’єм природного газу до стандартних умов, необхідно помножити його на відповідний коефіцієнт.

V × K =  Vc, де

V – об’єм газу, виміряний лічильником, м3
K – коефіцієнт для зведення до стандартних умов
Vc – об’єм газу, зведений до стандартних умов, м3

Приклад. Лічильник розміщено у неопалювальному приміщенні. Відповідно до показань лічильника за листопад спожито 150 куб.м газу. Відповідний коефіцієнт для зазначенного розташування лічильника, області та місяця - 1,05. 

Тож,  у стандартних умовах обсяг складає: 150 м3 × 1,05 = 157,50 м3

Крок 2. Визначити середньозважену вищу теплоту згоряння

Крок 3. Розрахувати обсяг енергії

Джерело: